Aktualności

5 CIEKAWOSTEK O SZCZECINIE, O KTÓRYCH (BYĆ MOŻE) NIE MIAŁEŚ/AŚ POJĘCIA! – CZ. 1.

Szczecin to miasto nieoczywiste. No i świetnie, bo właśnie takie, wymagające nieco większego zgłębienia tematu, miejsca lubimy najbardziej. Stolica województwa zachodniopomorskiego z pewnością zrobi wrażenie na osobach, lubujących się w „odkrywaniu” mniej znanych, alternatywnych atrakcji. Poniżej pierwsza część ciekawostkowego cyklu, w ramach którego postaramy się zachęcić Was do wizyty w mieście!

5 CIEKAWOSTEK O BYDGOSZCZY, O KTÓRYCH (BYĆ MOŻE) NIE MIAŁEŚ/AŚ POJĘCIA! – CZ. 5.

Koniec jednego i początek kolejnego roku, to zwykle dość trudny moment. Powrót do pracy po świątecznej przerwie, sypiąca się choinka, polska, deszczowa zima, a także świadomość, że najbliższa, dłuższa przerwa czeka nas zapewne w kwietniu. To wszystko raczej nie poprawia nastroju. Na szczęście, znamy dobry sposób na to, jak przetrwać. Oddanie się pasji! Naszą jest odkrywanie Bydgoszczy, które kultywujemy w ramach kolejnej, 5 już części, ciekawostek dotyczących grodu nad Brdą!

SZLAKIEM BYDGOSKICH OSIEDLI #1 – BARTODZIEJE

Bydgoskie osiedla to dla nas temat rzeka. Na blogu możecie o nich przeczytać, a w sezonie wiosenno-letnim wybrać się na jedną z naszych wycieczek, w trakcie których wspólnie poznajemy ich sekrety. Od teraz, Bartodzieje możecie jednak już zwiedzać samodzielnie. Wszystko dzięki poniższemu, wirtualnemu przewodnikowi, a także trasie, którą dla Was przygotowaliśmy.

KAMPUS GŁÓWNY UNIWERSYTETU KAZIMIERZA WIELKIEGO – BYDGOSZCZ PRZEZ DZIURKĘ OD KLUCZA #13

Kompleks budynków, który od momentu powstania pełnił funkcje edukacyjne. Jednakże to, jak edukacja ta wyglądała na początku, może być dla niektórych mocno zaskakujące. Tak samo jak to, że powtarzana przez lata historia, dotycząca rzekomego ułożenia w znak swastyki, jest najzwyklejszym w świecie mitem. W ostatnim tegorocznym odcinku cyklu „Bydgoszcz przez dziurkę od klucza”, zapraszam na kampus główny Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego!

OPERA NOVA – BYDGOSZCZ PRZEZ DZIURKĘ OD KLUCZA #11

Konstrukcja, która bydgoszczanom kojarzy się przede wszystkim z dwoma rzeczami. Po pierwsze, co naturalne, z miejscem, w którym doświadczyć można kultury wyższej, elegancji i szyku. Po drugie, co już niestety nie ma tak pozytywnego wydźwięku, z obiektem, budowanym tak długo, że w międzyczasie prawie wszyscy zdążyli już stracić nadzieję, iż w końcu zostanie ukończony. Drodzy Państwo – oto jedyna w swym rodzaju, Opera Nova!

JAZ WALCOWY CZERSKO POLSKIE – BYDGOSZCZ PRZEZ DZIURKĘ OD KLUCZA #10

Jest w Bydgoszczy obiekt zupełnie wyjątkowy. Nie dość, że zadziwia nietypową formą, to jeszcze jest bardzo istotny ze strategicznego punktu widzenia. Do tego, może się poszczycić mianem najstarszego w Polsce, a być może i w całej Europie. Tym bardziej szkoda, że dostać się do niego jest rzeczą piekielnie trudną! Dziś jednak, wszyscy razem, zrobimy to bez problemu! Zapraszam więc na wizytę na jazie walcowym Czersko Polskie!

„POMORZANIN” – BYDGOSZCZ PRZEZ DZIURKĘ OD KLUCZA #9

Słysząc zewsząd „boomerskie”, osławione już „kiedyś to było”, wielu czuje pewnie lekkie zażenowanie. W głowie pojawia się pytanie, jak długo żyć można przeszłością, zamiast cieszyć się codziennością lub z nadzieją spoglądać w przyszłość? Jednakże, jest w Bydgoszczy kilka takich miejsc, do których hasło to – już jak najbardziej w pozytywnym sensie – idealnie pasuje. Miejsc legendarnych, otoczonych powszechnym szacunkiem, i z którymi wiąże się bardzo duża nostalgia. Na ich czele bez wątpienia umieścić można pewne kino. Kino, przez dziesięciolecia noszące nazwę „Pomorzanin”!

BIBLIOTEKA PUBLICZNA IM. DR. WITOLDA BEŁZY – BYDGOSZCZ PRZEZ DZIURKĘ OD KLUCZA #8

Kim byśmy byli bez książek? W jaki sposób moglibyśmy poznać zwyczaje naszych przodków, realia dawno minionych wieków czy tlące się w myślach osób, żyjących na tym ziemskim padole przed nami, wizje dotyczące przyszłości? Z pewnością byłoby to niemożliwe, toteż warto docenić kulturotwórczą funkcję, którą pełnią po dziś dzień biblioteki. Szczególnie zaś te najważniejsze w danym mieście czy regionie - tak jak Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. Witolda Bełzy w Bydgoszczy, do poznania sekretów której zapraszam!

KOŚCIÓŁ ŚW. JÓZEFA RZEMIEŚLNIKA – BYDGOSZCZ PRZEZ DZIURKĘ OD KLUCZA #7

Przyznaję bez bicia - jestem fanem poniemieckiej architektury. Niby surowe, ale jednak zdobione w ten jedyny w swoim rodzaju, subtelny sposób konstrukcje, których solidność sprawia, że zapewne przetrwają kolejnych kilkaset lat. Dotyczy to także obiektów sakralnych, niegdyś służących ewangelikom, a po zakończeniu II wojny światowej, niemal w komplecie przekazanych katolikom. W grupie tej znajduje się też mało znany, ale niewątpliwie interesujący, kościół pw. św. Józefa Rzemieślnika przy ulicy Toruńskiej.

Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑